آموزش طراحی سیلک

آموزش طراحی سیلک

آموزش طراحی سیلک

امروزه ما می توانیم از روش های زیادی برای ایجاد طراحی و چاپ، طرح و نوشته دلخواهمان استفاده نماییم.

در این مقاله ما قصد داریم یکی از این روش ها یعنی آموزش طراحی سیلک را دقیقا بررسی کنیم و جزییاتش را برایتان توضیح دهیم. طراحی سیلک و یا چاپ سیلک روشی است که می توان از طریق آن تصویری را به چاپ رساند.

در طراحی سیلک ما از یک توری و یا پارچه ای که به همراه توری است و سوراخ های ریزی دارد استفاده می کنیم.

توری مورد نظر در یک بخش قاب مانند حالت ثابتی به خودش می گیرد و تصویر مورد نظری که میخواهیم  بر روی توری ایجاد میگردد، سپس بخش هایی از تصویر وجود دارند که اصلا نباید با رنگ آغشته شوند در نتیجه،  با یک نوع ماده پوشش داده می شوند. به قاب توری مورد نظر شابلون نیز گفته می شود.

همچنین بعد از این کارها، بخش زیر کار انجام شده با فشار و نیروی وارده از از سوی کاردک و یا غلتک به بخش روی سطح مورد نظر منتقل می شود. بخش رنگی نیز فقط از بخش هایی که هنوز مسدود نشده اند  به سطح چاپ شونده انتقال داده می شوند.

برای اولین بار از طراحی سیلک در کشور ژاپن استفاده شده است. در آن زمان چون از پارچه های ابریشمی زیاد در زمینه چاپ استفاده می کردند، ناگهان این روش به نام سیلک در جهان به محبوبیت رسید. هنوز هم در برخی کشورها از این روش استفاده می شود، چون طراحی سیلک می تواند به سادگی تمامی مرکب را به روی سطح منتقل کند، گاهی نیز باید عمل طراحی و یا چاپ سیلک توسط بخش زیادی از ماده مرکب انجام شود، به همین دلیل از نظر چاپ، طراحی سیلک یکی از بهترین روش ها می باشد.

بیشتر بخوانید  چاپ بادکنک تبلیغاتی | قیمت چاپ بادکنک | فوری | balloons

با استفاده از طراحی سیلک می توانیم، چاپ های مختلفی را به صورت رنگارنگ و یا تک رنگی انجام دهیم. حتی از طریق طراحی سیلک می توان روی پارچه و یا وسایلی مثل سرامیک و فلز تصاویری را به چاپ رساند، حتی روی اجسام که شکل مسطحی نیز ندارند می توان از طریق طراحی سیلک، اشکالی را که بخواهیم چاپ نماییم. با توجه به این ویژگی هایی که در مورد طراحی سیلک وجود دارد می توان گفت این یک روش طراحی  بسیار عالی و منحصر به فرد می باشد. این نوع طراحی حتی روی برخی  ساختارهای گوناگون مثل انواع لیوان ها و یا تقویم ها نیز کاربرد دارد.

اگر بخواهیم جنبه اقتصادی طراحی و چاپ سیلک را بررسی کنیم، می توان گفت که این چاپ یکی از بهترین و اقتصادی ترین روش های چاپی ای می باشد که می توان از آن در صنایع مختلفی به خصوص  چاپ  روی پارچه و انواع مختلف لباس استفاده کرد.

می توان این گونه طراحی سیلک را نیز توضیح داد که از نظر هنری این طراحی و  ویا چاپ کاربرد فراوانی دارد که می توان از آن روی  تابلوهای اسامی خیابانی  و برخی پوسترها استفاده کرد. از طریق این طراحی می توان کارهای هنری خاصی را به عرصه عموم نشان داد.

چاپ و طراحی سیلک یک هنر شناخته شده می باشد و بسیاری افراد در سراسر جهان از آن استفاده می کنند. مثلا می توانیم از چاپ و طراحی سیلک بر روی ساک های دستی تبلیغاتی  استفاده کنیم به طوری که می توانیم از طریق طراحی و چاپ سیلک یک لوگوی و یا برندی که مربوط به شرکتی می باشد را با بهترین کیفیت به چاپ برسانیم،  می توان اشاره کرد که بحث رنگ در طراحی و چاپ سیلک به صورت، تکرنگ، و سه رنگ، چهار رنگ می باشد و رنگ های خاص و ترکیبی و زیبایی را نیز به خودش اختصاص می دهد.

بیشتر بخوانید  چاپ حرفه ای ساک دستی | طراحی و چاپ | تحویل فوری | شیک و مدرن

طراحی و چاپ سیلک نیز به روش های دستی و ماشینی انجام میگیرد. در نوع دستی از شاپلون و بخش کلیشه چاپ استفاده می شود که فرآیند های خاص خودش را دارد، و بعد از گذر از این فرآیندها می توانیم به نتیجه خیلی زیبایی دست پیدا کنیم. طراحی و چاپ دستی سیلک نیز به صورت های مسطح و گود و برجسته انجام می شود.

به طور کلی می توانیم بگوییم که طراحی و چاپ سیلک کاربرد هنری دارد که می توانیم از طریق آن روی هر سطحی چه مسطح و غیر مسطح کارهای هنری خاصی را به چاپ رساند.

قبل از اینکه بخواهیم در طراحی سیلک به درجه حرفه ای برسیم باید کمی با رنگ ها آشنایی داشته باشیم. تنوع رنگی یکی از مسائلی است که افراد باید در طراحی سیلک به طور کلی با آن آشنایی داشته باشند. همچنین  شناخت ابزارهایی که قابیت کار با سیلک روی آنها امکان پذیر است میز بسیار مهم است.

بررسی کیفیت چاپ و طراحی از طریق سیلک نیز یکی از مسایل مهمی است که باید به آن توجه کرد. چون در بیشتر چاپ های سیلک از پودر و جوهر استفاده می شود که بعد از طریق انجام درست کار می توانیم کیفیت بالایی را از نظر چاپ شاهد باشیم.

طراحی و چاپ سیلک با توجه به اینکه مزایای زیادی دارد معایبی نیز دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

سرعت طراحی و چاپ از این طریق خیلی پایین است و باید دانست که کیفیتی که در آخر شاهدش هستیم نیز می تواند با محدودیت های مواجه باشد.

بیشتر بخوانید  ناگفته های چاپ تامپو | چاپ تامپو | دستگاه چاپ | چاپ ساک دستی

همچنین رنگ هایی که می توانیم با آنها در طراحی سیلک کار کنیم محدودیت های خاصی دارند

رنگ های زیادی نیز در طراحی و چاپ سیلک کاربرد دارند ولی ما در زیر به رنگ هی کاربردی در طراحی سیلک اشاره می کنیم که عبارتند از:

رنگ PVC، که کاربردی است و روی جعبه ها استفاده می شود. رنگ بعدی PP است که در قطعات صنعتی و برخی ظروف استفاده می شود. رنگ روغنی نیز وجود دارد و برای نایلون ها استفاده می شود، از رنگ اورینت و بیگمنت و پلاستیزول نیز برای طراحی و چاپ روی انواع پارچه ها و تی شرت ها استفاده می شود.

نتیجه گیری

طراحی و چاپ سیلک انواع مختلفی دارد که شامل طراحی و چاپ معمولی و چاپ ترام و چاپ پلاستی زول و چاپ با بخش لاکی برجسته آبی را نیز شامل می شود و اینکه مواردی چاپی و طراحی دیگری نیز به خودش اختصاص می دهد.

این روش یکی از اقتصادی ترین روش های چاپ و طراحی به خصوص روی ساک دستی می باشد که به راحتی می توانید از آن استفاده نمایید.

آموزش طراحی سیلک

آموزش طراحی سیلک

آموزش طراحی سیلک

آموزش طراحی سیلک

آموزش طراحی سیلک

آموزش طراحی سیلک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید