انواع لیبل و کاربرد های آن

انواع لیبل و کاربرد های آن

انواع لیبل و کاربرد های آن

دسته بندی لیبل ها از نظر کاربرد

لیبل ها بر پای بست، انعطافی که در تولید و مصرف دارند حائز بیشترین کاربرد در بازار حفاظت از برند هستند .مهمترین لیبل ها از عقیده استعمال و شیوه چسباندن به دسته های ذیل بخش میشوند

لیبلهای پشت چسب دار
لیبلهای استرچ
لیبلهای دور پیچ
لیبلهای قابل الصاق با چسب سرد
لیبلهای پوشش درب
لیبلهای IML
انواع تگها و لیبلهای آویز
لیبلهای خاص
لیبل های پشت چسب دار

این نوع لیبلها بیشترین کاربرد را در بازار امنیت وحفاظت از برند دارند اجزای گوناگون لیبل پشت چسب دار برپایی شده از :

لایه رویه و لایه زیره برای فرآوری متریالهای با استعمال این گونه لیبل از انواع چسب های پایه آب ,پایه حلالی,گرما ذوب,uv و غیره بهره‌گیری میشود که هر یک کاربردی اخص دارند رویه برچسب بیشتر از جنس کاغذ ,فیلم پلیمری,فویل آلومینیوم یا سطح سلولوزی است زیره هم معمولا از جنس کاغذ ,پلی قاطر یااسترو پلی پروپیلن است .

رویه های از جنس فیلم پلیمری میتوانند شفاف,مات,براق,متالیزه,سفید یا رنگی باشند

با ورود فیلمها و چسب های نانو به بازار لیبل های پشت چسب دار گواه لیبلهایی با ویژگییهای ویژه هستیم مانند برچسبهای یک طرفه کننده نفوذ اکسیژن ,حساس به بخار وبرچسبهای بادوام ثابت در مساوی آب,حلالهای قوی,اسید و قلیا,نور خورشید,باد ,و شرایط  خشن و حرارت لغایت دمای 388 درجه سانتیگراد و برچسب های ثابت الی دمای 196- درجه سانتیگراد برای کاربرد در نیتروژن مایع از این دسته اند

درست در نقطه مقابل ,برچسب هایی هستند که با قرار دریافت در آب گرم به تدریج رویه و چسب در آب حل میشود .

برچسبهای ویزا,لیبل های گارانتی و لیبلهای پلمپ از انواع لیبلهای امنیتی پشت چسب دار ضد جعل ودستکاری هستند

در برچسبهای کاغذی پلمپ و گارانتی باید دقت شود که چسب پشت آنها از نوع آکریلیک دایمی باشد و قسمتهایی از لیبل همانند گوشه ها میانه اضلاع و میانی آن برای جلوگیری از متمایز سازی نیمه تیغ شود فناوریهای فرآوری لیبلهای چند لایه و چاپ فلکسو روی قسمت چسب دار این گونه لیبلها را ایمن تر ساخته و جعل آنها را مشکل میسازد .

بیشتر بخوانید  لوگو چیست | رایگان | آموزش طراحی لوگو | ساخت لوگو | آرم شرکت

لیبل های استرچ و شرینک اسلیو

برای فرآوری لیبلهای شرینگ,فیلمهای تک لایه شفاف یا سفید با ویژگی انقباض بر اثر حرارت نظیر ops-petG-pvcرا پس از چاپ و برش به صورت استوانه در آورده و درز همپوشانی شده را با گرما یاامواج مافوق صوت سیل میکنند .

فیلم اسلیو شده را بصورت لوله ای جمع میکنند و به یکتا بسته بندی شرکتهای تولید کننده تحویل میدهند این شرکتها در انتهای خط بسته بندی دستگاه لیبل شرینک را نصب میکنند این دستگاه رول لیبل های اسلیو شده را بعد از مفتوح شدن دراندازه معین برش زده و به بعید بطری ها پرتحمل میکند نقاله حامل بطریها داخل دالان هوای گرم یا بخار میرود و بعد از عبور از دالانه ,لیبل فیلمی شرینک اسلیو بر نشان دمای بالای تونل (90 درجه)منقبض شده و به بدنه بطری میچسبد .

مهمترین خاصیت درانتخاب نوع فیلم شرینک درصد شرینک پذیری آن در جهت رول و پهنا آن است.

استفاده از فیلمهای استاندارد ,پوشش یکدست مرکب سفید و مرکبهای متالیک ,ورنی مات موضعی,فویل کوبی سرد,فیلمهای شرینک هولوگرافیک و نیز دقت و کیفیت فرایند های اسلیو سازی وپرفراژدر ایمنی یک لیبل شرینک اسلیو نقش اساسی دارند.

علاوه بر این موارد میتوان از طراحی گرافیک امنیتی و مرکبهای امنیتی هم سهم جست

لیبل های دور پیچ(چاپ گرم)

لیبلهای بعید پیچ اغلب از متریالهای فیلمی رول بصورت تک و دولایه تعبیه شده و با چسب گرما ذوب الصاق میشوند در نوع دو لایه منظور بازداری از تماس سر راست با سطح چاپی وارتقای اصول بهداشتی است .

با طراحی گرافیک امنیتی ,چاپ کدهای دوبعدی متغیر و مرکبهای ویژه میتوان امنیت این گونه لیبلها را افزایش داد

لیبل ها قابل الصاق با چسب سرد

این گونه لیبلها اغلب از جنس کاغذ گزینش میشوند و با چسبهای پایه آب الصاق میشوند .

بیشتر بخوانید  هولوگرافی | هولوگرام | تمام نگاری | چاپ و بسته بندی آلتینای

بافت دار کردن کاغذ,برجسته سازی,فویل کوبی ,استفاده از مرکبهای متالیک و فلورسنت ,طراحی گرافیکی امنیتی,مرکبهای امنیتی و دایکات در خرده ویژه میتواند ایمنی لیبل را افزایش دهد .

البته کیفیت چسب هم باید به اندازه ای باشد که لیبل تندرست از بطری متمایز نشود.

تمبرهای پستی

(با چسب ویژه (PVA,تمبرهای مالیاتی سیگار و مشروبات الکلی از دسته لیبلهای امنیتی هستند که برابر استاندارد ایزو فرآوری و با برچسب سرد الصاق میشوند .

رعایت جهت مسیر کاغذ در این نوع لیبل اهمیت ویژه ای دارد

لیبل های پوشش درب

همان لیبلهای از جنس فیلم ,کاغذ,وفویل آلومینییوم موسوم به لید هستند که بعضی اوقات بصورت تک لایه و بعضی بصورت لمینیت برای درپوش ظروف وبطری ها و پوشش بلیسترها به کمک سیل القایی و سیل گرمایشی مستقیم بکار میروند.

اولین گزینه قبل از ارتقای امنیتی لیدها,استفاده از چسب و لایه های فیلمی مناسب است که لید با اختناق پسندیده از ظرف متمایز می گردد و قبل از متمایز شدن از ظرف پلاستیکی یا شیشه ای پاره نشود

استفاده از طراحی گرافیک امنیتی ,مرکبهای خاص,فویل و فیلم هولوگرافیک امنیت لید را افزایش می دهد.

اما خلاقیت در طراحی ,تولید و به کارگیری تجهیزات منحصر بفرد فرآوری هم مسیر حل مفیدی برای ممانعت از جعل است

لیبل ها IML

از جمله روشهای دیگر لیبل چسبانی تکنولوژی IML(in mold labeling) روی ظروف پلاستیکی است .

ظروف پلیمری تولیدی با این روش نسبت به بقیه ظروف ایمنی اکثریت در برابر جعل دارند .

در در این طریق لیبلهای چاپ شده بیشتر روی فیلمهای پلیمری پلی پروپیلن را بعد از دایکات در خرده معین در دستگاه تزریق پلاستیک و قبل از تزریق مواد مذاب پلاستیکی در درون قالب به کمک القای بار الکتریکی یا مکش توسط ربات جایگذاری میکنند .

با تزریق مواد به تو قالب ,لیبل یا ظرف پلاستیکی یک تکه میشوند

افست,فلکسو,گراورو دیجیتال از تکنیکهای باره کاربرد در چاپ لیبلهای IML است و میتوان متناسب با تیراژ از هر یک سهم گرفت همچنین میتوان بعد از چاپ از پوشش وزنی مناسب برای تماس ایمن با مواد غذایی کاربرد کرد

بیشتر بخوانید  ناگفته های چاپ تامپو | چاپ تامپو | دستگاه چاپ | چاپ ساک دستی

انواع تگ ها و لیبل های آویز

برای افزایش ایمنی در انواع تگها علاوه برتکنیکهای رایج چاپ مرکبهای متالیک ,فلورسنت و فسفر سانس ,ورنی های موضعی ,فویل کوبی ,برجسته و فرو رفته سازی ,پانچ ,دایکات ,لمینیت و چاپ انواع کدها ,می توان از طراحی گرافیک امنیتی برای ایجاد تصاویر مخفی کاربرد کرد یا از افکت پیگمنت ها برای ورنی یا مرکب امنیتی استفاده کرد .

استفاده از قطعات و نوارهای هولوگرافیک روی تگ یا استفاده از متریالهای منحصر بفرد پارچه ای ,پلاستیکی و چرم نیز برگزیدن احسان است .

برش و پرفراژچاپ به وسیله لیزر هم ایمنی تگ را افزایش میدهد .

البته می توان لایه های RFIDرا نیز تو تگ ها تعبیه کرد .

تگ های آویز بیشترین بهره‌گیری را در صنعت پوشاک ,کیف و کفش دارند

لیبل های خاص

لیبل های RFID,لیبل های چند لایه و دفترچه ای ,برچسبهای چمدان در فرودگاهها ,تمبرهای پستی و لیبلهای هوشمند از آنگونه لیبلهای خاص هستند در این نوع لیبلها از آنتن و میکروچیپ بهره‌گیری شده تا مشخصات کالا بصورت الکترونیک در لیبل اندوخته و قابل خوانش یا نگارش بدون تماس از فاصله های گوناگون و با استفاده از سیستمهای الکترونیک باشد .

در جدید ترین گونه لیبلهای RFIDموسوم به NFCکه روی گوشیهای تلفن همراه الصاق میشود امکان تراکنش بانکی با به کارگیری گوشی تلفن همراه میسر شده است بدین ترتیب گوشی تلفن شما دستور کارت بانکی شما را خواهد داشت تگ های ضد دزدی EAS هم نوعی لیبل RFID محسوب میشود.

انواع لیبل و کاربرد های آن

در لیبلهای دو لایه یا چند برگی میتوان ده ها صفحه اطلاعات را تا کرده و در لیبل جا عدل الی برای مصرف کننده اطلاعات اکثریت از فرآورده قابل دسترسی باشد .

لیبل های خاص را میتوان با انواع تکنیکها ی چاپ امنیتی ضد جعل کرد فرمهای کاغذ های اداری که در بخشی از آنها احتیاج به یک یا چند برچسب باشد هم در گروه لیبل های ویژه قرار میگیرند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید